Fürdéstörténelmi kisokos
Napjainkban alapvető igényünk a fürdés, zuhanyzás, mint a természetes higiénia fontos eleme. Korábban Te mit mosol meg először magadon? című cikkünkben már írtunk arról, hogy mit árul el rólunk a mosakodásunk sorrendje.
Sokszor csak egy gyors zuhanyra van időnk, vagy ha arra sem, jólesik kicsit megmosni arcunkat, kezeinket. Utóbbihoz jó szívvel ajánljuk a teafaolajjal és borsmentával dúsított, folyékony szappanunkat!
Hosszú repülőutakon is kellemes érzés nedves kendőkkel felfrissíteni testünket és alig várjuk, hogy végre folyó víz alatt áztathassuk magunkat, vagy egy nagy kád habos, forró vízbe merüljünk alá. A fürdés és a zuhanyzás is relaxáló, frissítő, ápoló és tisztító hatású, de vajon mióta életünk része a fürdőszobai rutin?
A FÜRDŐSZOBA ELŐTT
Az ókor embere még nem nagyon vágyott efféle vizes huncutságokra, ők jellemzően hetente, kéthetente tisztálkodtak meg. A fürdőzés vallásos, megtisztító, rituális mivolta azonban már ekkor is jelen volt, a kor emlékeinek tanúsága szerint.
Az első vízi csőrendszerről Kr. e. 3300-ból szólnak a hírek. Görögország nemcsak a szellemi, de a kádfürdő kultúra bölcsője is, hiszen innen származnak az első fürdőkádas feljegyzések. Hérakleitosz, Hippokratész és Platón is megemlítik kézirataikban, hogy mennyire áldásos is a forró fürdő hatása.
A FÜRDŐKULTÚRA TÜNDÖKLÉSE ÉS BUKÁSA
A rómaiak és a görögök örök rivalizálása a fürdőkultúrában is megmutatkozik: Kr. e. 500 környékén ők már nyilvános fürdőhelyeken tették lehetővé a lakosság számára a mindennapos tisztálkodást. Ekkoriban még a saját fürdőszoba csak az igazán gazdagok kiváltsága volt, pompázatos márvány fürdőszobáikban ők már kádban ejtőzhettek. A reneszánsz koráig már a szappangyártás is elkezdődött, innentől kezdve azonban nem tulajdonítottak a személyes higiéniának túl nagy jelentőséget: az akkori feljegyzések szerint praktikusan egyszerűbb volt vakarni, mint mosni... Vagy fújni! Az erős parfümök illata sok mindent elfedett akkoriban.
AZ ELSŐ FÜRDŐSZOBÁK
A rendszeres fürdés a 20. században tért újra vissza, az I. Világháború pusztítását követő építkezések alkalmával már fürdőszobák is épültek a lakásokban.
Napjainkban van lehetőség csak a fáradt lábak áztatására, amely nagyon áldásos hatással van a mozgásszervrendszerre. Vegyél elő egy jó minőségű fürdősót, tegyél a vízbe néhány kanál fürdősót, majd hagyd feloldódni. Ezt követően áztasd benne a lábadat, vagy akár kádban az egész testedet. Az optimális fürdési idő 10 és 20 perc között van, az ideális sófürdő 36-38 °C hőmérsékletű.
HABOS ÉLVEZET
Ha habos élvezetre vágysz, akkor válassz egy krémtusfürdőt, amely egyben habfürdő is. Mesés illata az érzékekre hat, tápláló, bőréltető hatóanyagai pedig hidratálva szépítenek tisztálkodás közben. Megeshet, hogy csak egy gyors zuhanyra jut időd. Ebben az esetben sem kell lemondanod a relaxációról. Válassz egy könnyed géles tusfürdőt, például Tusfürdő - Teafa és Menta - 250ml, mely frissítve fertőtlenít. Ha inkább krémes típusnak vallod magad, akkor egy krémtusfürdő lesz a tökéletes választás. Tusfürdő választáskor is figyelj a bőrtípusodra, zsíros bőrre inkább a géles, szárazra pedig a krémesebb textúrájú készítményeket javasoljuk.
Nem kell beérned egy termékkel: válassz hangulatodhoz illő habfürdőt és tusfürdőt és ne feledkezz meg arról, hogy unisex illatúra is szükséged lehet!