Mit tehet a böjt a bőrödért?
Lezárult a farsangi időszak, és megkezdődött a hamvazószerdától húsvét vasárnapig tartó 40 napos böjt.
A hagyományos böjti szokások kialakulásának hátterében nem csupán vallási, egészségügyi okok is állnak.
A böjt egyrészt önfegyelemre tanít, másrészt méregtelenít és beindítja szervezetünk öngyógyító folyamatait.
A téli időszakban általában jóval egészségtelenebbül és bőségesebben táplálkozunk; a zsíros, szénhidrátban és fehérjében gazdag ételek nagyon megterhelik emésztőrendszerünket, miközben a vitaminban és rostokban gazdag zöldségekből és gyümölcsökből jóval kevesebbet fogyasztunk.
Részben ennek tudható be a tavaszi fáradtság is, nehézkesnek, enerváltnak, és lassúnak érezzük magunkat. Épp ezért az első tavaszi napsugarak hatására sokakban ösztönös igény jelentkezik szervezetünk megtisztítására, méregtelenítésére.
Hogyan böjtöljünk?
A böjtre érdemes felkészülni, és nem árt a fokozatosság sem. Mielőtt elkezdjük, előtte pár nappal együnk kevesebbet, kerüljük a nehéz ételeket, mondjunk le az élvezeti szerekről (kávé, alkohol, cigaretta), ellenben növeljük a folyadékfogyasztást.
Az egészséges böjt időtartama a dietetikusok szerint három egymást követő nap.
Milyen típusú böjtöket tarthatunk?
1. Léböjt: Kizárólag nyers és friss gyümölcsök és zöldségek kipréselt levéből áll.
2. Nyers étrend: Vegyesen összeállított, nyers gyümölcsökből és zöldségekből áll.
3. Bővített nyers étrend: A nyers gyümölcsöket és zöldségféléket teljes kiőrlésű rozslisztből készült kenyérrel, gabonafélékből készült kásákkal, burgonyával egészíthetjük ki.
4. Gyümölcsnap: Több fajta gyümölcsből készítünk gyümölcstálat, salátát, napi öt-hat étkezésre elosztva.
Böjt alatt ne feledkezzünk el a rendszeres folyadékfogyasztásról sem! Télen jelentős mennyiségű salakanyag halmozódik fel a szervezetünkben, melynek eltávolításához jóval több folyadékra van szükség. Épp ezért igyunk naponta legalább 2-3 liternyi folyadékot ásványvíz, gyümölcslé, gyógytea formájában!
A böjt előnyei
A nyers étrend, illetve a bővített étrend jótékonyan hat az immunrendszerre, segíti a salakanyagok távozását, a bőr tisztulását, csökkentheti a gyulladásos folyamatokat, a vérnyomást, az ödémák megszűnését és a bőr tisztulását.
Tudnunk kell, hogy a böjt során átmenetileg jelentkezhetnek kellemetlen tisztulási tünetek (pl. fejfájás, bőrtünetek, fáradékonyság, ingerlékenység, alvászavarok) , melyek azt jelzik, hogy testünk igyekszik megszabadulni a méreganyagoktól.
A rendszeres böjt böjt bőrünkkel is csodát tehet; csökkenti a pikkelysömör, ekcéma, csalánkiütés vagy az akné tüneteit.
Ugyanakkor ez idő alatt a bőrápolás még fontosabb lehet, hiszen a méreganyagok távozása a bőrünkön keresztül is beindul, így érdemes bőrradírt használni; mint például a Sara Beauty Spa sóradírjai eper és mangó-levendula illattal, illetve cukorradírjai citrus és kókusz illattal.